Leto

Priamo tu na mieste zistíte, že niekedy „ďalej býva bližšie“.

Sme dostatočne ďaleko od masových centier turistického ruchu a pritom dostatočne blízko  k jednotlivým atrakciám ktoré Liptov  svojím návštevníkom poskytuje. Milovníkom turistiky sa ponúka priestor rozhliadnúť sa a vybrať si túru podľa svojej chuti a schopností. Práve výhľad na masív Západných Tatier je predsa z poza humien Vavrišova najkrajší.

turistika

Chata Anna leží navyše zhruba na polceste splavného úseku rieky Belej . V jarných mesiacoch sa práve táto rieka stáva rajom odvážnych rafterov.
Začiatočníci si môžu taktiež vyskúšať svoje schopnosti na divokej vode. Pre nich zabezpečíme kompletnú raftovú výbavu, vrátane člnov a skúsených inštruktorov.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Samotné podhorie Západných Tatier však ponúka aj kilometre cyklotrás s využitím asfaltových ciest medzi Vavrišovom a Podbanským, alebo horské zvážnice vhodné aj pre náročných bikerov. Stačí hneď za humnami šliapnuť do pedálov.cyklistika

Ako aktívny vyznávači horských športov radi poradíme pri výbere aktivít pre Váš voľný čas. A nezabudnite, že dobrodružstvo čaká hneď za humnami.
Liptov nežije len horskými športami, ale aj svojou bohatou históriou. Práve o tom Vás isto presvedčí historické múzeum priamo vo Vavrišove, či neďaleký skanzen liptovskej dediny v Pribyline.

Grand Castle Liptovský Hrádok- Na malej vyvýšenine pri rieke Belá na okraji dnešného mesta Liptovský Hrádok na severe Slovenska stojí hrad Hrádok. Hoci o vzniku hradu existuje viacero verzií, s istotou možno povedať, že po prvý raz sa hrad spomína v roku 1341.
Kamenný hrad vybudoval zvolenský župan Donč na začiatku 14. storočia. Patril medzi vojenské objekty, ktoré strážili dôležitú obchodnú cestu. Jedna z legiend dokonca hovorí o spojení Hrádku podzemnými chodbami s opevneniami pri Liptovskom Jáne a dokonca s Liptovským hradom.
Neskôr sa stal sídlom správy hradného panstva, ktoré bolo až do polovice 15. storočia majetkom uhorských kráľov. V ďalšom období ho držali darovaním alebo zálohovaním viacerí majitelia (napr. Zápoľskí, Thurzovci, Ballasovci a iní). Za stavovských povstaní na prelome 17. a 18. storočia bol silne poškodený. V súčasnosti je v rekonštrukcii.
V 17. storočí bol k hradu pristavený renesančný kaštieľ, ktorý po nedávnej rekonštrukcii ponúka štýlové ubytovanie, stravovanie a netradičné konferenčné priestory.
Prístup: autom až k hradu, pešo z Liptovského Hrádku (železničná stanica) asi 10 min.

skanzen pribilina

Termálne kúpalisko SOREA Liptovský Ján (oblasť: Jánska dolina, región: Liptov) Pramene letného termálneho kúpaliska Termal Raj v Liptovskom Jáne sú plnené vodou z prameňa Rudolf. Voda má liečivé účinky reumatických chorôb, ochorení ženských orgánov, kožných ochorení a chorôb pohybového ústrojenstva. V areáli termálneho kúpaliska nájdete plavecký bazén (50 x 18 metrov a s hĺbkou od 80 do 180 cm), relaxačno-kľudový bazén, detský bazén a bazén s fontánkou. Otváracie hodiny: Jún – september, Ut – Ne 9.00 – 18.30 Júl – august, Ut – Ne 9.00 – 19.00
Aquapark Tatralandia Liptovský Mikuláš (oblasť: Liptovská Mara, región: Liptov)Aquapark Tatralandia sa nachádza v jednej z najbohatších oblastí na žriedla minerálnych vôd na Slovensku a to neďaleko Liptovského Mikuláša v Nizkych Tatrách. Voda nachádzajúca sa v Aquaparku Tatralandia je jedinečná v porovnaní s ostatným geotermálnymi vodami Liptova, pretože obsahuje aj časť morských vôd z mora, ktoré bolo na území Liptovskej kotliny zhruba pred 40 miliónmi rokov. Minerálna voda Tatralandie blahodárne pôsobí na pohybové a dýchacie ústrojenstvo. Aquapark Tatralandia je najväčší vodný park nielen na Slovensku ale aj v Čechách a v Poľsku…

besenova

Stanišovská jaskyňa Liptovský Ján (oblasť: Jánska dolina, región: Liptov)Veľká a Malá Stanišovská jaskyňa sa nachádzajú v južnom svahu Smrekovice, v ústí bočnej dolinky Stanišová do Jánskej doliny. Dĺžka jaskyne: 730 m Hĺbka jaskyne: 28 m Dĺžka sprístupnenej trasy: 410 m Dĺžka vstupu: 45-60 min. Vstupný poriadok 19. December – 30. Apríl Otvorené denne, 10.00 – 16.00 hodiny, vstup každú hodinu + individuálne vstupy Vstup: 10:00 – 11:00 – 12:00 – 13:00 – 14:00 – 15:00 – 16:00 Upozornenie: Predaj lístkov prebieha priebežne alebo 10 až 5 min. pred vstupom. Pravidelný vstup je každú celú hodinu. Správca jaskyne podľa potreby…
Demänovská jaskyňa Slobody Demänovská Dolina (oblasť: Demänovská Dolina, región: Liptov)Jaskyňa sa nachádza 13 km južne od mesta Liptovský Mikuláš v Nízkych Tatrách, na pravej strane Demänovskej doliny, niekoľko kilometrov pod známym lyžiarskym strediskom Jasná. Serpentínový chodník od parkoviska k jaskyni má dĺžku asi 400 m a prevýšenie 67 m. Výstup k jaskyni trvá 10 – 15 min. Na výstupovej trase je náučný chodník. Tradičný okruh má dĺžku 1 150 m a prevýšenie 86 m. Na trase je 913 schodov. Exkluzívny (veľký) okruh má dĺžku 2 150 m, rovnaké prevýšenie a 1 118 schodov. Dĺžka trvania prehliadky tradičného okruhu je asi 60 min, pri veľkom…
Demänovská Ľadová jaskyňa Demänovská Dolina (oblasť: Demänovská Dolina, región: Liptov)Demänovská ľadová jaskyňa leží v Národnej prírodnej rezervácii Demänovská dolina na území Národného parku Nízke Tatry. Vchod do jaskyne sa nachádza v brale Bašta na severnej strane Nízkych Tatier, len dva kilometre severne od Demänovskej jaskyne slobody. Od parkoviska pod jaskyňou je vidieť vstupný areál asi 90 m nad dnom doliny, ku ktorému sa vystupuje serpentínovým chodníkom. Okolo Kamennej chaty pokračuje lesná cesta (600 m) s tabuľami náučného chodníka a dvomi odpočívadlami. Výstup k jaskyni trvá približne 20 min. Ľadová výplň vzniká v jaskyni asi…
Važecká jaskyňa Važec (región: Liptov)Medzi Liptovským Mikulášom a Popradom sa nachádza Važecká jaskyňa, ktorá predstavuje významné paleontologické nálezisko kostí jaskynného medveďa (ursus spelaeus), ktorý bol väčší a ťažší ako dnešný medveď hnedý a ktorého maketu môžu návštevníci v jaskyni vidieť. Nachádza sa vo Važeckom krase na styku Kozích chrbtov s Liptovskou kotlinou, na západnom okraji obce Važec. Vchod do jaskyne, ležiaci 8 m nad údolnou nivou Bieleho Váhu, je v nadmorskej výške 784 m. Parkovisko sa nachádza bezprostredne pred vchodom do jaskyne. Dĺžka prehliadkovej trasy…

demanovska ladova jaskyna

Horská bobová dráha ŽIARCE Pavčina Lehota (oblasť: Demänovská Dolina, región: Liptov)
Návštevníci Nízkych Tatier a Liptova môžu využiť jednu najstrmšiu Horskú letnú bobovú dráhu na Slovensku s prevádzkou od apríl do októbra.Nachádza sa pri Demänovskej doline, 5 km od Liptovského Mikuláša, alebo 8 km od Aquaparku Tatralandia (najväčší aquapark na Slovensku). 16 zákrut, 2 rampy cez ktoré trať prechádza a 6 terénnych skokov umocňujú celkového zážitok z jazdy. Celková dĺžka bobovej dráhy je 1000 metrov s celkovým prevýšením 120 metrov. Jazda je bezpečná a zvládnu ju aj deti od 7 rokov. Maximálna rýchlosť, ktorú je možné dosiahnuť..
Tarzania JASNÁ Demänovská Dolina (oblasť: Demänovská Dolina, región: Liptov)TARZANIA JASNA sa nachádza v prekrásnej liptovskej prírode v rekreačnom stredisku Jasná v Demänovskej doline. Postavená je na stromoch a pozostáva z dvoch trás vybudovaných pomocou 34 plošín a 95 prekážok vo výške približne 4 až 7 m nad zemou. Modrá (kratšia a ľahšia) trasa meria 281 m. Červená (dlhšia) trasa meria 396 m. Pri prekonávaní prekážok je každý jednotlivec istený pomocou horolezeckej výstroje. Návštevník TARZANIE absolvuje pred vstupom do parku inštruktáž a nácvik používania istiacej techniky.
Detské ihrisko

detske ihrisko

Zima

Napriek tomu, že nám pred chatou nestrieka termálny prameň a z okna svojej izby nemôžete sledovať najnovšie trendy lyžiarskej módy, myslíme si, že máme čo ponúknuť aj v zimnom období.
Západné Tatry lákajú milovníkov skialpinizmu, či freeride snowboardingu svojimi vynikajúcimi terénmi na brázdenie nedotknutého snehu v strmých žľaboch či na mohutných úbočiach Bobroveckej, Žiarskej, alebo Račkovej doliny.
Skialpinisti zaiste ocenia práve polohu našej chaty, pretože sa nemusia spoliehať na predpovede počasia. Stačí ráno pozrieť von oknom a rozhodnúť sa, ktoré z vrcholov či dolín Západných Tatier dnes zlyžujú.

skialpinizmus

Na Liptove sa nezabúda ani na milovníkov bežeckého lyžovania.
Dobrovoľní nadšenci z okolitých obcí ako Lipt. Peter, Pribylina, či Lipt. Kokava každoročne ťahajú amatérsky kilometre bežeckých tratí medzi Podbanským a okolitým podhorím pri rieke Bellá. No a neďaleká Tichá a Kôprová dolina ponúkajú milovníkom úzkej stopy , taktiež priam mrazivé nezabudnuteľné zážitky.
Ak však máte záujem zmerať si sily s profesionálmi na špičkovo upravených bežeckých tratiach, tak ani Štrbské pleso nie je pre Vás priďaleko.
Milovníci ťahania si vlastnej stopy v nerušenej snehovej pláni to majú u nás najideálnejšie. Stačí otvoriť dvere chaty Anna a obuť lyže … Backcountry začína hneď za humnami!

Vyznávači zjazdového lyžovania už dávno prišli na to, že ubytovanie priamo pod svahom nie je až taká výhoda. Jednak ste viazaný len na jednu lokalitu a pokiaľ nie ste so službami spokojný, nájsť rýchlo niečo iné je problém a väčšinou ubytovanie pod svahom býva predražené. Keďže lyžovanie je to prečo ste do hôr prišli a väčšinu času trávite aj tak na svahu, prestáva byť poloha ubytovacieho zariadenia, či jeho luxus prvoradým kritériom. Odstup podhoria Vám navyše dáva na výber. Vďaka neďalekému asi 500m vzdialenému diaľničnému privádzaču diaľnice Poprad –Liptovský Mikuláš ste v tých najatraktívnejších lyžiarskych centrách, ako je Jasná, Lopušná dolina či Štrbské Pleso do 20 minút jazdy autom. Ak nie ste náročný a hľadáte kľudnejšie svahy pre zasvetenie svojich ratolestí do tajov zimných športov sú Vám k dispozícii okolité lyžiarske centrá ako Račkova dolina, Podbanské, Dovalovo, Liptovský Ján alebo Závažná Poruba, kde si od chaty Anna už za 10-15minút autom zapínate lyže. Nezabudnite, že stačí navoskovať a dobrodružstvo čaká hneď za humnami.

chopok